Arabistan’a İlk Kadın Büyükelçi Belçika’dan

Suudi Arabistan’da Riyad Yönetimi tarafından başlatılan modernleşme ve değişim adımları atılmaya devam ederken Belçika kadın büyükelçi atayarak desteğini gösterdi. Belçika Riyad Büyükelçiliğine atadığı kadın büyükelçinin ardından İran’a da aynı şekilde bir kadın diplomat görevlendirileceğini açıkladı. Belçika Hükümet kaynakları yapılan açıklama da ayrıca kadın hakları konusunda duyarlılıklarını bu atamalarla yönetimlere ve bölge ülkelerine gösterdiklerini de vurguladı.

Arabistan’a İlk Kadın Büyükelçi Belçika’dan

Belçika Suudi Arabistan’a Kadın Büyükelçi Atayan İlk Ülke

Suudi Arabistan Veliahtı Prens Muhammed bin Selman’ın kadınları da kapsayan modernleşme hamlelerine karşılık Arabistan’a ilk kez bir kadın elçi görevlendiriliyor. Belçika hükümeti, Riyad Büyükelçiliğine Dominique Mineur’ü atayarak, kadın hakları konusunda ve Arabistan’ın modernleşme adımları ile ilgili net bir mesaj vermek istediğini gösterdi. Ayrıca bu mesajın aynı zamanda bölge ülkelerine kadın hakları konusunda daha duyarlı olunması gerektiğini göstermek açısından önem arz etmektedir.

Değişim Rüzgarı Kadınların Trafiğe Çıkmasına Verilen İzinle Başladı

Suudi Arabistan’da değişim rüzgarı geçtiğimiz ekim ayında, kadınların araç kullanması ve stadyuma girmesi yönündeki yasakların kaldırılmasıyla başlamıştı. Ancak bu değişim rüzgarına rağmen hala kadınlarla ilgili bir çok yasak bulunuyor; kadınlar baştan ayağa örtünmeden kamusal alanda dolaşamıyor, evlenmek veya çalışabilmek için aileden herhangi bir erkeğin iznini alması gerekiyor, yanlarında aileden bir erkek olmadan karşı cinsle görüşemiyor ya da seyahat edemiyor.

Belçika Hükümeti: Suudi Arabistan’ın Ardından Sırada İran Var

Belçika radyo televizyonu VRT, daha önce Birleşik Arap Emirliklerinde görev yapan Dominique Mineur’ün Suudi Arabistan’a atandığını duyurdu. Mineur’’ün Riyad Büyükelçiliği koltuğuna 2018 yazında oturacağını da belirtti. VRT’ye konuşan Belçikalı Hükümet kaynakları, reformlarda yavaş kalan Arabistan yönetimine net mesaj vermek istediklerini söyledi. Belçika, kadınlara pek çok haksızlığın ypıldığı İran’a da Véronique Petit’nin nezdinde kadın büyükelçi atayacak.

Belçika’nın Yaptığı Atamanın Benzeri Arabistan Tarihinde Yok

Gürcistan’ın daha önce, 2010’da Suudi Arabistan dahil bölge ülkeleri için atadığı kadın diplomat Yekaterina Majering Mikadze, çalışmalarını Kuveyt’ten yürütmüştü. Gürcistan Riyad Elçiliği’ni 2015’te açtığı zaman erkek diplomat görevlendirmişti. Belçika, Suudi Arabistan da görevlendirdiği kadın büyükelçi ile Arabistan tarihinde bir ilke imza atmış oldu.

Ceylan KILIÇ – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.