Anketten Bedelli Askerlik Çıktı

Bedelli askerlik üzerine başlattığımız ankette, ezici bir çoğunluk bedelli askerliğin çıkması yönünde oy kullandı. Bedelli Askerlik isteyen gençlerin sosyal medyada başlattığı kampanya ve protestolar ise hız kesmeden devam ediyor.

Bedelli askerlik konusunda Twitter’da başlattığımız “Bedelli Askerliğin Çıkması Gerektiğini Düşünüyor musunuz?” anketimize 4 bin 87 kişi oy kullandı. Oy kullananların yüzde 95’i Evet’i seçerken, yüzde 5’i ise Hayır’ı seçti. Anketimizi 69 bin 476 kişi görüntüledi.

Kuş 2018 Demişti

AK Parti’ye yakınlığı ve Ankara kulislerinde dönen gündemi önceden yazmasıyla ün salan sosyal medya fenomeni Ankara Kuşu ise bedelli askerliğin 2018’de çıkacağını ileri sürmüştü.

Bozdağ ve Canikli Yok Dedi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “Operasyonlar sürerken, b öyle bir ortamda bedelli askerlik söz konusu değil” açıklaması bedelli askerlik bekleyenler hayal kırıklığı yaratmıştı. Milletvekilleriyle toplantıda soruları yanıtlayan Bozdağ’ın bedelli konusuna değindiği, toplantıya katılanların “Askere alacak adam dahi bulamayız” değerlendirilmesinin yapıldığı medyaya yansımıştı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’de yoğun talep alan bedelli askerlik konusunda açıklama yaptı. Canikli, “Bedelli Askerliğin” hükümetin gündeminde olmadığı açıklaması gelmişti. Canikli “Şu anda hükümetimizin gündeminde “Bedelli askerlik” söz konusu değil” demişti.

25 Binden Fazla Sözleşmeli Alındı

Milli Savunma Bakanlığı’nın, mevcut asker açığı nedeniyle bedelli askerliği istemediği ileri sürülürken, sadece 2017 yılında 25 binden fazla sözleşmeli asker alındığı biliniyor.

Sosyal Medyada Bedelli Yankılanıyor

Bedelli Askerlik isteyen on binlerce kişi ise etkin olarak sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor Sosyal medyada açılan hastag ve paylaşılan içerikler gündeme oturuyor. İlk önce SondakikHaber.Com’da gündeme getirilen “Bedelli Askerlik” artık ulusal medya sitelerinin de gündemine gelmeye başladı. Birçok ulusal haber sitesi “Bedelli Askerlik” üzerine haberler yapmaya ve anketler oluşturmaya başladı.
İşte sosyal medyada oluşturulan bazı hastaglar;

#Bedelliaskerlik
#BedelliYoksaOyYok
#Bedelliaskerliktorbayasada
#BedelliAskerlik2017
#BedelliYoksaGenclerYok
#800BinBakayaNeOlacak
#yas25bedel15
#bedellihayirliolsun
#milyonlarbedellibekliyor
#AkpBedelliOyunuKaybetti

2 Replies to “Anketten Bedelli Askerlik Çıktı”

 1. Yaşları 30’a dayanmış insanlar profesyonel asker olarak alınmıyor (20-25 yaş arası söz. er olabiliyor) ve 6 ay ya da 1 sene masraf yapmaktansa ordunun gelişmesini sağlamak daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

  Ülkemizin ihtiyacı profesyonel askerlik ve gelişmiş teknolojilerdir.

  Onunda kaynaksal olarak hızlı bir biçimde sağlanması BEDELLİ ASKERLİK ile olur.

  2011-2014 yıllarında hükümet yakınları için çıkan bedelli askerliğin 843.000 bakaya ve 3 milyon tecilli içinde çıkması gerekmektedir. mevcut asker sayımız ise 360.000 dir bu birikmeyi eritmek hiçte kolay değildir ve 2018 de ise bakaya saysı 1 milyon olacaktır.

  Ordumuzun daha caydırıcı yüksek teknolojilerle donatılması gerekmektedir. Yerli siha, cirit, atak, milgem vb projelerin artması ve teknolojik üstünlüklerin ordumuz için sağlanması şarttır.

  ayrıca bakaya gençlerin iş yerlerine işten çıkartma yazıları gitmekte ve gençler sigortasız kaçak işçi olarak çalışmaktalar ve devlette buradan ciddi gelir kaybına uğramakta, işsizlik artmaktadır.

  son olarakta gençler GBT aramalarıyla bakaya para cezalarına uğramaktalar. bu da nazi almanyası gibi bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.