AİHM’den Üniversiteye Kürtçe Cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), seçmeli ders olarak Kürtçe seçen öğrencilere soruşturma başlatan üniversiteye ceza verdi. AİHM, öğrencilerin her birine bin 500 Euro manevi tazminat verilmesine karar verdi.

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenim gören 8 öğrenci, 2001 tarihinde üniversite rektörülüğüne başvuru yaparak seçmeli ders olarak Kürtçe’nin açılmasını ayrı ayrı talep etmişti.

Rektörlük ise öğrencilerin başvurusuna disiplin soruşturması başlatarak 2 öğrenci hakkında 2 dönem uzaklaştırma, 6 öğrenci hakkında ise üniversiteden atılma kararı verdi.

Yılmayan öğrenciler, karara karşı idare mahkemesinde dava açmış, mahkeme de öğrenci haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Mahkeme kararı üzerine öğrenciler okullarına devam etmiş, ancak tazminat talepleri reddedilmişti.

Öğrenciler bunun üzerine 2007 yılında bireysel olarak tazminat konusunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşımıştı.

AİHM, kararında öğrencileri haklı bularak hak ihlali yapıldığına karar verdi ve öğrenci başına bin 500 Euro tazminata hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) birinci ek protokolünde eğitim hakkıyla alakalı maddesinde  “Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir.” ifadeleri yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.