Ahmet Kaya’nın hayatı film oluyor

Ahmet Kaya’nın hayatı film haline getirileceği iddia edildi. 20.yıl dönümünde eşi ikna edildiği takdirde unutulmaz sanatçı Ahmet Kaya’nın 20. ölüm yıl dönümünde hayatı beyaz perdeye taşınacak.

Ahmet Kaya’nın hayatı film haline getirilecek. Kimileri tarafından hala şarkıları severek takip edilen sanatçı 19 yıl önce hayatını kaybetmişti. Olaylı bir hayatı olan ve ülkesinden uzakta gözlerini yuman Ahmet Kaya’nın eşi ikna edilirse ölümünün 20. yıldönümünde hayatı filmleştirilecek.Peki Ahmet Kaya’nın filmini kim çekecek? Ne zaman vizyona girecek? Ne zaman yayınlanacak? tüm bu sorular usta sanatçı AHmet Kaya’nın sevenleri tarafından araştırılmaya başlandı. Peki Ahmet Kaya’nın hayatı film mi olacak? İşte tüm soruların cevabı haberimizde..

Ahmet Kaya’nın hayatının film olacağını köşesinden okuyucularına duyuran Sabah Gazetesi’nden Hakan Uç’un yazısının bir kısm şöyle;

Bir büyük usta Ahmet Kaya… Kimileri tarafından, değeri ölümünden sonra anlaşılan, 19 yıl önce aramızdan göçüp gitmesine rağmen hâlâ en çok dinlenen… ‘Neye göre, kime göre çok dinlenen?’ diyen olursa diye hemen cevaplayayım. Ahmet Kaya, Youtube üzerinde, eserleri en çok dinlenen Türk sanatçı. 2017’de, yani ölümünden yıllar sonra bile listenin zirvesinde. 2018 verileri de bu ay açıklanacak ve beklenti aynı yönde. Bu arada efsane sanatçıyla ilgili bir haberi de ilk benden duyun isterim.

Ahmet Kaya’nın hayatı 20’nci ölüm yıldönümünde beyazperdeye taşınacak. Büyük ustanın ‘film gibi’ hayatı, gerçekten film olacak. Topkapı’da araba yıkayan, Eminönü’nde tezgahta korse satan Ahmet’ten, milyonları peşinde sürükleyen Ahmet’e uzanan öyküsünü sinema salonlarına taşımak için üç büyük yapımcı kıyasıya bir rekabet içinde. Kaya’nın eşini ikna çabaları sürüyor.

Düşünsenize ne çok olay var Kaya’nın hayatında… Mesela o meşhur olaylı MGD ödül töreni… Ya da Kaya’nın, dönemin belediye başkanı Erdoğan cezaevine girmeden önce düzenlenen törende “Şarkı söyleyenlerin ve şiir okuyan insanların tutuklanmayacağı cumhuriyetlerde görüşmek üzere” diyerek Şafak Türküsü’nü okuması gibi… Ne dersiniz, efsane bir film olmaz mı?

AHMET KAYA KİMDİR?

Ahmet Kaya 1957 yılında Adıyaman’dan Malatya’ya göç etmiş olan bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Babası Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya’da okudu. Müzikle altı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile tanıştı. Okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkânda çalışmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle 1972’de İstanbul Kocamustafapaşa’ya göç ettiler ve okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çeşitli işyerlerinde çıraklık yaptı. Bu dönemde küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşadı.

Ahmet Kaya Türkiye’de 1980’ler ve 1990’larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle tanınmış, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt kökenli Türk halk müziği ve özgün müzik sanatçısı ve besteci.