ABD BM’ye Karşı İlk Misillemesini Yaptı

30
ABD BM’ye Karşı İlk Misillemesini Yaptı

ABD, Kudüs oylaması sonrası Birleşmiş Milletler (BM) için ilk kozunu oynadı. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, 2018-2019 mali yılı bütçesinden ülkesi tarafından BM için ayrılan paradan 285 milyon dolar kesinti yapılacağını açıkladı.

ABD BM’ye Karşı İlk Misillemesini Yaptı
ABD BM’ye Karşı İlk Misillemesini Yaptı

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ülkesi tarafından 2018-2019 mali yılında BM için ayıracağı bütçeden 285 milyon dolar azaltacağını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Haley, kesinti ile ilgili “doğru yönde atılmış önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

Ayrıca Haley, ” BM ‘nin dünya üzerindeki etkisizliği ve buna karşın orantısız fazla harcamaları herkesin bildiği bir durum. Ve bundan sonra bizler halkımızın cömertliğinin bu şekilde istismar edilmesine veya kontrolsüz durumların ortaya çıkmasına asla izin vermeyeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

BM’ye En Fazla Ekonomik Destek Sunan Ülke ABD

ABD, 2018-2019 mali yılı bütçesinden BM’ye ayrılacak kısmından 285 milyon dolar kadar azaltma kararı alan ABD, bu kararına rağmen BM ’ye en fazla katkı sunan ülke konumunda bulunuyor. BM ‘nin önümüzdeki ilk iki yıllık periyodu kapsayan 5,4 milyar dolarlık bütçesinin 3,3 milyar dolarını ABD karşılıyor. BM çatısı altında yürütülen “barışı koruma çabalarına” en fazla katkıyı ABD sunmaktadır.

BM Gnel Kurulu’nda geçtiğimiz hafta yapılan Kudüs oylaması öncesi hem ABD Başkanı Donald Trump hem de BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD’nin kararına karşı oy kullanacak ülkeleri yaptıkları ekonomik yardımları kesmekle tehdit etmişti. Söz konusu tehditlere rağmen genel kurulda yapılan oylamada tasarı 9’a karşı 128 evet oyu ile kabul edilmişti.

Mahir Kartal – SondakikHaber