4 Yıllık Mezunlara Hakimlik Yolu Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan yeni dönem KHK’larından olan 703 sayılı son KHK ile 4 yıllık üniversite mezunlarına idari hakimlik yolu açıldı. Yargıçlar Sendikası Başkan Yardımcısı Nuh Hüseyin Köse ise, yeni KHK’yı “Yeni düzenlemeyle birlikte üniversite mezunları hakim olabilecek” ifadeleriyle değerlendirdi.

Yargıçlar Sendikası Başkan Yardımcısı Hakim Nuh Hüseyin Köse, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan 703 sayılı KHK ile idari hakim olabilme şartlarında değişikliğe gidildiğini açıkladı.

Hakim Köse, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “703 sayılı KHK’ nin 136/à maddesine göre herhangi bir 4 yıllık lisans diploması olan idari yargıç olabilecek” ifadelerini kullandı.

‘Fizik tedavi, veterinerlik, Fransızca, iklim mühendisliği, ilahiyat, sümeroloji, tıp gibi en az 4 yıllık bölüm mezunlarının idari yargıç olmalarının önündeki yasal engel kaldırıldı’ diyen Hakim Köse, “KHK’nın 136/a madde/fıkrasına göre; bakanlığın ihtiyaç duyacağı diğer alanlarda en az dört yıllık üniversite mezunu olmak şeklindeki değişiklikle, bakanlığa, 4 yıllık herhangi bir alanda lisans diploması olanları idari yargı sınavına sokma yetkisi verilmiş oldu.” bilgisini paylaştı.