2018 Asgari Ücret

2018 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için tarih netleşti.

Milyonlarca çalışanı ve ailelerini merak içerisinde bırakan 2018 yılı asgari ücret zammı ile ilgili hükümet kanadı ve sendika yöneticileri arasında ki görüşmeler devam ediyor.

Asgari Ücret Komisyonu ve hükümet yetkileri arasındaki görüşmelerin Aralık ayının son haftası sona ereceği ve buna dair açıklamanın yapılacağı bekleniyor.

Asgari ücretin tespiti için Asgari Ücret Komisyonu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde ilk toplantısını 1 Aralık tarihinde gerçekleştirmişti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın son olarak “En iyi şartlardan ne gerekiyorsa bu rakam üzerinde mutabakata varılacak. Hükümetimiz yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandıracak.” demişti.

Türk-İş, halen net bin 404 lira olan asgari ücretin bin 893 liraya yükseltilmesini, İşveren temsilcisi TİSK ise, asgari ücrete 2018’de hedeflenen enflasyon çerçevesinde yüzde 7 civarında bir zam öneriyor.

2016 sonunda yapılan Komisyon görüşmeleri sonrası asgari ücrete 2017’de yüzde 8 oranında zam yapılmasına karar verilmişti. 2017 yılında net bin 404 lira asgari ücret uygulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.