2017’nin En Çok Kazananı: “Oto Göçük Ustası”

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) yaptığı yazılı açıklama ile 2017 yılında en çok kazanan mesleğinin, günlük 500 euro’yu aşan kazançlarıyla ‘oto göçük ustaları’ olduğunu açıkladı.

2017’nin En Çok Kazananı: “Oto Göçük Ustası”

TOBFED’den yapılan yazılı açıklamada, milyonlarca işsizin olduğu Türkiye’deki piyasa da günlük 500 euro’yu aşan kazanç ile oto göçük ustaları ve Portekiz, Çin ve Brezilya gibi ülkelerden gelip Türkiye’de çalışan ustalar oldu.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan İstanbul’u ve çevre illeri etkileyen dolu yağışı sonrasında 200 bin civarı araç hasar görmüş, Türkiye’de var olan usta sayısının yeterli gelmemesi üzerine sigorta firmaları tarafından yurtdışından ithal ustalar Türkiye’ye getirtilmişti.

‘Türkiye Olarak Sınıfta Kaldık”

TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, “Oto göçük sektöründe Türkiye olarak sınıfta kaldık. Bizim ekmeğimizi Portekizli, Çinli, Brezilyalı ustalar gelip elimizden aldı. İşsiz nüfusumuz var ama bunları yetiştirecek, kalifiye hale getirecek, meslek sahibi yapacak insanları bulamıyoruz; meslek liselerimiz maalesef yetersiz durumda. İŞKUR’dan ve Çalışma Bakanlığımızdan daha önce işsiz gençleri yetiştirmek için göndermelerini talep ettik. Ortalama 1.5-2 ay süren eğitimler sonrasında kurslarımızı başarıyla bitiren yeni ustalarımızı sektöre kazandırıp ithal ustaları evlerine göndermek istiyoruz” dedi.

“Acemi Ustalar Yüzünden Mağduriyet Yaşayanlar Hakem Heyetlerine Başvurabilirler.”

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, dolu nedeniyle araçları hasar gören on binlerce mağdurun, acemi ustaların eline düşmesi sebebiyle ikinci kez mağduriyet yaşamalarının önüne maalesef geçilemediğine işaret etti ve ekledi:

“Dolu nedeniyle servislere bıraktıkları araçlarını tamirden aldıktan sonra göçüklerin giderilmemesinin yanında bir de boyalarında bozulma gören binlerce tüketiciden şikayet aldık. Bu durum Tüketici Kanun’na göre ayıplı hizmettir. Araç sahipleri, 6 bin liraya kadar oluşan zararları için bireysel olarak ikametlerinin bulunduğu ildeki Tüketici Hakem Heyetleri’ne bizzat dilekçe vererek veya internet üzerinden herhangi bir ücret ödemeden başvurabilirler.”

Tüketici Hakem Heyetleri 6 Bin Liraya Kadar Karar Verebiliyor

Tüketiciler, ayıplı mal veya hizmet bedel başvurularını, 4 bin liranın altında ise ikamet adreslerindeki ilçe hakem heyetlerine, 6 bin liraya kadar olan kısımlarda ise il hakem heyetlerine başvurarak talep edebilirler.

Tüketici Hakem Heyetine internetten başvurmak için Tıklayın.

Ceylan KILIÇ – SondakikHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.